VZDĚLÁVÁNÍ

Zákon o sociálně-právní ochraně dětí - novelizace a příklady z aplikační praxe

rozsah: 8 hodin
číslo akreditace: A2021/1359-SP
cena za osobu: 1 990,- Kč

Novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, která byla schválena roku 2021, představuje díky desítkám pozměňovacích návrhů, které poslanci předložili,  rozsáhlou změnu, jíž bude muset praxe reflektovat. Jednotlivé změny se promítají jak do obecné části zákona, tak do specifických oblastí, např. náhradní rodinné péče, postavení a fungování ZDVOP nebo ústavních zařízení. Legisvakanční lhůta, kterou však zákonodárce nastavil, je pro jednotlivé oblasti změn rozdílná. K některým změnám dochází již od ledna 2022, zatímco některé budou na svoji účinnost čekat až do roku 2028. Díky tomu má odborná i laická veřejnost dostatečný prostor pro studium a zavedení změn. Kurz je zaměřený na důkladnou analýzu změn, které novela přináší, ale věnuje pozornost i kontextovým otázkám, které jsou dány systematikou zákona a systémem právního řadu, do kterého je zákon zasazen. Závěrečná část kurzu je věnována doprovodným změnám v dalších právních normách (např. občanský soudní řád, zákon o zvláštních řízeních soudních, správní řád, atd.), které jsou novelizací dotčeny.

Dítě v mediaci - základní kurz


rozsah: 8 hodin

číslo akreditace: A2019/1427-SP

cena za osobu: 2 800,- Kč


Kurz je úvodem do praxe zapojování dětí do mediace. Účelem kurzu je seznámit účastníky s teoretickými východisky zapojování dětí z pohledu práva a psychologie. Důraz bude kladen na sdílení poznatků o vyvažování práva dítěte na ochranu a práva dítěte na participaci, o vlivu zapojení dětí na vývoj rodičovského konfliktu, o prožívání rodičovského konfliktu dítětem a o efektech ovlivňujících adaptaci dítěte na novou rodinnou situaci. Kurz nabízí přehled různých modelů zapojování dětí do mediace ve světě i v ČR. Účastníci se seznámí se strukturou a jednotlivými kroky procesu zapojování dětí od přípravy dítěte a rodičů, přes samotné zapojení dítěte až po vyhodnocení procesu s dítětem. Součástí kurzu je modelová situace, kde bude dítě přímo zapojeno do mediace s vysvětlením jednotlivých kroků v reálném čase.

Rodičovská odpovědnost

rozsah: 8 hodin
číslo akreditace: A2021/1360-SP
cena za osobu: 1 990,- Kč

Kurz si klade za cíl účastníkům přehledně představit právní institut rodičovské odpovědnosti, jeho právní zakotvení i obsah. Kombinuje nezbytné teoreticko-právní minimum a současně praktické příklady z aplikační praxe. Koncept rodičovské odpovědnosti bude představen jednak z pohledu času, a současně prostřednictvím práv a povinností, které jsou s tímto institutem spojeny. Všechny stěžejní momenty aplikační praxe budou rovněž podpořeny judikaturou českých soudů. Vzhledem k množícím se případům rodin s přeshraničním prvkem bude součásti kurzu také srovnání konceptů rodičovské odpovědnosti ve státech, se kterými Česká republika nejčastěji řeší otázky mezinárodněprávně právní ochrany dětí (př. Německo, Rakousko, Slovensko, Spojené státy, Itálie, Velká Británie, atd.) Hovoříme-li o rodičovské odpovědnosti, zdůrazňují se práva a povinností jejích nositelů, tedy rodičů. Někdy se ale zapomíná na ty, kterých se výkon rodičovské odpovědnosti týká především, a to dětí. Jednou ze zásadních otázek výkonu rodičovské odpovědnosti je proto také kolize práv a povinností rodičů s právy dětí, typicky zejména v oblasti participačních práv dětí. Účastníkům bude nabídnuta analýza konkrétních situací a možné návrhy řešení naplňující koncepci nejlepšího zájmu dítěte. Specifickou otázkou výkonu rodičovské odpovědnosti se budeme zabývat také z pohledu rozpadu rodin, resp. rozvodu nebo rozchodů rodičů - zejména pak z pohledu úpravy péče o nezletilé dítě a možnosti výkonu rodičovské odpovědnosti.

Rodičovský plán v opatrovnickém řízení

rozsah: 8 hodin
číslo akreditace: A2021/1256-SP
cena za osobu: 1 990,- Kč


Cílem kurzu je nabídnout účastníkům základní vhled do aktuální problematiky práce s rodičovským plánem jakožto nástrojem, který začaly na základe interního doporučení Ministerstva spravedlnosti soudy využívat v opatrovnickém řízení, a který je základním předpokladem metody sdíleného rodičovství. Hlavní překážkou širokého a aktivního využívání rodičovských plánů je v současné době nejasnost ohledně účelu takového nástroje - není jasné, zda se jedná o nástroj preventivní a edukační, který má sloužit k orientaci rodičů v dané situaci, nebo o nástroj indikovaného řešení konfliktní situace rodičů. Současně není jasné, kdo a jakým způsobem by měl s rodičovských plánem pracovat - zda by to měli být soudci, sociální pracovníci, nebo rodiče, případně mediátoři či psychologové. Mezi profesionály zapojenými do řešení rodičovských sporů navíc v současnosti koluje několik různých verzí rodičovských plánů, které se liší svým rozsahem, podobou i funkcí. Cílem kurzu je proto nabídnout základní porozumění tomuto nástroji, analyzovat výhody a nevýhody práce s tímto nástrojem v závislosti na různých proměnných. Účastnící budou mít možnost vyzkoušet si různé způsoby práce s rodičovským plánem a nastavit si práci s nim způsobem, který bude odpovídat možnostem jejich praxe. V celém kurzu bude reflektovaná stávající legislativa ČR, metodické pokyny ministerstev, standardy práce a etické kodexy profesionálů, kteří by měli s rodičovským plánem pracovat.

Práva dětí v mezinárodním kontextu


rozsah: 8 hodin

číslo akreditace: A2019/1429-SP

cena za osobu: 1 990,- Kč


Kurz si klade za cíl přehledně posluchačům představit systematiku mezinárodního rodinného práva a mezinárodní právní normy a dokumenty, které upravují práva dítěte a jejich praktickou aplikaci. Posluchači se podrobně seznámí s Úmluvou o právech dítěte, jejím ideovým zaměřením a jejím vlivem na český právní řád. Dále se účastníci seznámí se specifiky mezinárodních rodin a s možnými problémovými okamžiky při řešení krizových momentů v rodině tak, aby byli schopni ve své praxi případy s mezinárodním (či přeshraničním) prvkem zpracovávat. Důraz bude kladen na aplikaci nabytých znalostí na konkrétních kazuistikách a příkladech z praxe. Účastníci také budou seznámeni s konkrétními možnostmi mezinárodní spolupráce při práci s dítětem a rodinou. 

Facilitace - základní kurz


rozsah: 16 hodin

číslo akreditace: A2019/1428-SP/VP

cena za osobu: 3 790,- Kč


Základní kurz facilitace je zaměřen především na představení a nácvik základních technik práce s menší skupinou lidí (př. vedení případových konferencí, pracovních porad, kulatých stolů k řešení odborných témat, atd.). Facilitace zde bude představená jako komplex 4 elementů, z nichž zvládnutí každého je nezbytným předpokladem zvládnutí facilitace jakékoliv skupiny. Účastníkům budou tyto 4 elementy představeny po teoretické stránce, ale budou rovněž seznámeni s konkrétními technikami. Díky praktickým nácvikům bude účastníkům umožněno zažít si a vyzkoušet využití jednotlivých technik v rámci všech čtyř elementů. Kurz je tak zaměřen nejen na předání praktických dovedností ale zejména na tréning konkrétních technik, které budou moci účastníci využít v případě facilitování společného dialogu i v rámci přímé práce s jednotlivými klienty. Kurz se zaměří na zvládání náročných situacích v rámci moderování společného dialogu jako např. pasivní skupina, agresivní mluvčí, konflikt ve skupině, atd. Účastnící se naučí jak zvládat dynamiku skupiny a dosáhnout tak toho, že bude setkání směřováno k naplňování cílů, které byly pro setkání vytyčený. Kurz je nastaven jako dvoudenní s ohledem na zajištění dostatečného prostoru pro nácvik jednotlivých technik a přímé práce se skupinou.

Cochemská praxe: Úvod do interdisciplinární spolupráce

rozsah: 8 hodin

číslo akreditace: A2019/0400-SP/VP

cena za osobu: 1 990,- Kč


Poslední čtyři roky se stále více prosazuje systém pomoci rodinám v rozpadu, nazývaný jako Cochemská praxe, který je založen na principech efektivní interdisciplinární spolupráce všech aktérů podílejících se na řešení situací rozpadajících se rodin. Tento kurz se zaměřuje na vysvětlení historických počátků, důvodů a principů či pilířů efektivní mezioborové spolupráce a na rozbor možností jejich implementace do praxe při zvládání nepříznivé sociální situace, kterým je rozpad rodiny. V kurzu bude věnována pozornost především možnostem základního a odborného sociálního poradenství založeného na interdisciplinární spolupráci. Pozornost bude věnována osvětlení nejčastějších překážek při zavádění a fungování systému efektivní interdisciplinární spolupráce a možnostem jejich překonávání.